Organising Committee

Most of the organising committee members are drawn from the School of Engineering, Design & Built Environment at Western Sydney University. The committee draws on the extensive experience of these members. The organising committee is led by Professor Michail (Mike) Kagioglou, Dean of the School and Pro Vice-Chancellor, Global Engagement (UK and Europe). Associate Professor Surendra Shrestha, Associate Dean (Learning & Teaching) and Associate Professor Fidelis Mashiri, Director of Academic Programs, are responsible for the day-to-day management of the conference. In addition, the following School leaders are actively engaged in the organisation of the conference.

  1. Professor Yang Xiang, Deputy Dean
  2. Associate Professor Olivia Mirza, Associate Dean (Engagement)
  3. Dr Brendan Kirkland, Director of Academic Programs
  4. Associate Professor Ming Zhao, Director of Academic Programs
  5. Dr Leigh Sheppard, Director of Academic Programs
  6. Dr Jeffrey Zou, Director of Academic Programs
  7. Dr Leo Zhang, Academic Course Advisor
  8. Dr Ali Hellany, Peer Review Mentor
  9. Dr Md Adbul Alim, First Year Academic Advisor
  10. Dr Tosin Famakinwa, Cluster Manager, Teaching and Research Technical Services
  11. Dr Mariam Darestani, 21C STEM Capabilities Curriculum Champion

The following AAEE members have taken on the advisory roles in the organisation of AAEE2022.

  1. Associate Professor Anne Gardner, Associate Dean (Teaching & Learning), University of Technology, Sydney
  2. Dr Sasha Nikolic, Faculty of Engineering and Information Sciences, University of Wollongong
  3. Professor Sally Male, Director, Teaching and Learning Lab, Engineering and IT, The University of Melbourne

Invitations will be extended to HDR and Honours students for their involvement during the conference.

Technical Committee

  1. Alan Henderson, University of Tasmania
  2. Anne Gardner, University of Technology Sydney
  3. Arun Patil, Sanjay Ghodawat University
  4. Bandita Mainali, Macquarie University
  5. Biraj Singh Thapa, Kathmandu University
  6. Bouchra Senadji, Queensland University of Technology
  7. Chunwei Zhang, Western Sydney University
  8. Gangadara Prusty, The University of New South Wales
  9. Gourab Sen Gupta, Massey University
  10. Gui Lohmann, Griffith University
  11. Jamal Rizk, Western Sydney University
  12. Jeung Hwang Doh, Griffith University
  13. Kejun Dong, Western Sydney University
  14. Llewellyn Mann, Swinburne University of Technology
  15. Maurice Pagnucco, The University of New South Wales
  16. Mohammad Uddin, University of South Australia
  17. Natalie Brown, University of Tasmania.
  18. Qinghua Zeng, Western Sydney University
  19. Rabin Tuladhar, James Cook University
  20. Richard Yang, Western Sydney University
  21. Sarah Zhang, Western Sydney University
  22. Sasha Nikolic, University of Wollongong
  23. Sojen Pradhan, University of Technology Sydney
  24. Swapan Saha, Western Sydney University
  25. Tim McCarthy, University of Wollongong
  26. Tim Wilkinson, University of Sydney
  27. Tom Goldfinch, University of Sydney
  28. Utsab Katwal, Western Sydney University
  29. Vivian Tam, Western Sydney University